URSZULA GNIEŁKA ( 1944 - 2014)

Urodziła się 26 maja 1944 w Świętochłowicach ( Lipinach). Pochodziła z wielodzietnej, robotniczej rodziny . Miała 3 siostry i 3 braci ( Mala 6 rodzeństwa)

W życiu dorosłym dla wielu była autorytetem. Wymagająca od innych i przede wszystkim od siebie. Perfekcjonistka. Polonistka kochająca swoje śląskie (lipińskie) korzenie, swoją Małą Ojczyznę. Z oświatą związała się już w 1963 roku, podejmując pracę nauczycielską w Szkole Podstawowej nr 8 w Świętochłowicach i równocześnie kończąc Studium Nauczycielskie w Gliwicach. Później były studia wieczorowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach i obroniona w 1973 roku na Uniwersytecie Śląskim praca magisterska „Ks. Dr Emil Szramek jako miłośnik piśmiennictwa śląskiego”. W jej długotrwałym romansie ze świętochłowicką oświatą wyróżnić należy pracę jako wizytator-metodyk języka polskiego i równocześnie polonista w I LO w Świętochłowicach. Następnie uczyła w szkole SP 11 pełniąc funkcję z-cy dyrektora . W latach 1977- 1985 pracowała w II LO i tam była społecznym zastępcą dyrektora szkoły. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych w 1987 podjęła pracę w SP nr 5 , w której w latach 1990 - 1994 była dyrektorem. Pracowała też jako nauczyciel j. polskiego w Katolickim Liceum w Chorzowie.

W swojej pracy „Co decyduje, że czuję się Górnoślązaczką” (II miejsce w konkursie „Górny Śląsk w oczach Górnoślązaków 1990”) trochę ubolewała nad zmianami jakie zachodziły w mentalności i zachowaniu mieszkańców Górnego Śląska pod wpływem ludności przyjeżdżającej tutaj „za pracą”. Przede wszystkim jednak malowała słowem portret Górnoślązaka jako osoby, którą cechowała pracowitość i szacunek do pracy, silna więź z rodziną, wynikające m.in. z religijności, szacunek dla każdego człowieka oraz „spolegliwość” rozumiana jako „Ślązak to człowiek spolegliwy, a więc ktoś na kim można polegać”.

Pani Urszula była osobą elegancką, o wysokiej kulturze osobistej, sumienną i odpowiedzialną. Dbała o piękny język wypowiedzi. Stosowała ciekawe formy prowadzenia lekcji budząc zainteresowanie uczniów . Dbała o wysoki poziom nauczania. Propagowała różne formy nauczania dla uczniów i nauczycieli. Dbała o integrację grona pedagogicznego. Rozwijała wrażliwość na poezję, literaturę piękną, kulturę. Każdego człowieka darzyła szacunkiem. Dając swoje serce, czas , poświęcenie swoim uczniom, wychowała wielu wspaniałych ludzi.

W początkowym okresie powstawania Ochronki Parafialnej w Chropaczowie służyła radą, wspomagała wszelkie działania organizacyjne.

Należała też do chóru „Magificat” przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie.

Taka była Urszula Gniełka – ślązaczka ucząca języka polskiego, wymagający nauczyciel i wymagający dyrektor, społecznik (wieloletnia radna, w latach 2006 - 2008 przewodnicząca Rady Miejskiej, w latach 2009 - 2010 I Zastępca Prezydenta Świętochłowic). Konkretna w decyzjach, bezpośrednia w ocenie ludzi, podejmująca trudne decyzje, sprawiedliwa i „spolegliwa”.

Trudny czas choroby spędziła w Domu Złotej Jesieni w Lipinach. Zmarła 21.10.2014. Spoczywa na cmentarzu w Lipinach.

Zgodnie z Jej życzeniem, większość bogatego księgozbioru rodzina przekazała świętochłowickim bibliotekom oraz Letniej Szkole Języka, Literatury i Kultury Polskiej w Katowicach.

 

Opracowano na podstawie wspomnień tych, którzy spotkali p. Urszule Gnielkę w rożnych sytuacjach życiowych . Dziękuję za pomoc Miroslawowi Badurze, Magdalenie Maślance, Jadwidze Josińskiej, Barbarze Malińskiej, Urszuli Wolter, Marii Gutkowskiej, Marii Syrewicz, Zebrała i opracowała - Teresa Duda.